اخبار داخلی

درکمیسیون توسعه صادرات، مدیریت واردات، حمل و نقل، ترانزیت، گمرک و امور مرز اتاق بازرگانی بیرجند مطرح شد:لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی برای معرفی محصولات استراتژیک استان در نمایشگاه گلفود دبی

کمیسیون توسعه صادرات، مدیریت واردات، حمل و نقل، ترانزیت، گمرک و امور مرز اتاق بازرگانی بیرجند در خصوص نحوه حضور فعالان اقتصادی حوزه صنایع غذایی و کشاورزی در قالب پاویون استان در نمایشگاه صنایع غذایی گلفود  برگزارشد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات، مدیریت واردات، حمل و نقل، ترانزیت، گمرک و امور مرز اتاق بازرگانی بیرجند در این نشست گفت: گلفود یک نمایشگاه صنایع غذایی است که هر ساله با شکوه هرچه تمام‌تر در دبی برگزار می‌شود. چند سالی است که با برگزاری این نمایشگاه هیاتی از اتاق بازرگانی به نمایشگاه اعزام و وضعیت را رصد و از آن ایده می‌گیرند. در صدد هستیم با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان بتوانیم غرفه‌ای برای محصولات تولیدی استان در نظر بگیریم.

وی تصریح کرد: می‌توان با استفاده از توان مالی تشکل‌ها، دستگاه‌های اجرایی دولتی و اتاق بازرگانی بخشی از محصولات استراتژیک استان، صنایع بسته‌بندی و صنایع مرتبط را در این نمایشگاه در معرض نمایش قرار داد.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات و مسئول امور بین‌الملل اتاق بازرگانی بیرجند هم گفت:  نمایشگاه گلفود در سال جاری از اول لغایت پنجم اسفند ماه در دبی برگزار می شود و بیش از ۱۲ سال است که هیات اقتصادی از استان به این نمایشگاه اعزام می‌شود.

ابوالفضل آرزومندان افزود: گلفود یکی از نمایشگاه‌هایی است که باید از یکسال قبل برای دریافت غرفه پیگیری کرد، در حال حاضر هنوز خیلی از شرکت‌های معتبر که سال‌های قبل در نمایشگاه غرفه داشته‌اند هنوز موفق به دریافت غرفه نشده‌اند. علیرغم وجود مشکلاتی مانند برداشته شدن ارز ترجیحی و افزایش هزینه های تولید، پنانسیل هایی به ویژه در بخش محصولات استراتژیک استان وجود دارد.از حدود ۸ سال قبل نمایشگاه ماشین آلات مواد غذایی و غذاهای خاص از نمایشگاه گلفود منفک و به صورت مجزا برگزار می گردد که این نمایشگاه به عنوان زیر مجموعه نمایشگاه گلفود دارای اعتبار جهانی بوده و می توان در این نمایشگاه محصولات استان را به نمایش گذاشت.

نماینده شرکت مکیال تجارت هم گفت: گلفود از مشهورترین و پربازدیترین نمایشگاه‌های دبی در خاورمیانه است که با داشتن بیش از پنج هزار غرفه‌دار از بیش از ۱۰۰ کشور از رویدادهای خیلی پرطرفدار در زمینه نوشیدنی،  مواد غذایی، سرویس‌های پذیرایی و هتلداری  به شمار می‌آید.

فاطمه دره‌کی افزود: این نمایشگاه علاوه بر ایجاد فرصتی برای کشورهای مختلف برای آشنایی با صنایع غذایی و نوشیدنی کشورها، فرصتی ایده‌آل برای کسب و کارها است تا شبکه تجاری خود را افزایش دهند.

وی با اشاره به بخشی از مزیت‌های حضور در این نمایشگاه اظهار داشت: قرار دادن غذا و نوشیدنی‌ها از پنج قاره جهان به صورت گسترده، آشنایی با صنایع غذایی ملل گوناگون، آشنایی با  فعالان در زمینه مواد غذایی سایر کشورها، امکان همکاری در زمینه صنایع غذایی به صورت بین‌المللی، آشنایی با سرمایه‌گذاران، شیوه‌های نوین طبخ، فروش و عرضه، برگزاری همایش‌ها و کلاس‌های آموزشی در ارتباط با صنایع غذایی و مباحث پیرامون آن از جمله این مزایا است.

نماینده شرکت مکیال تجارت تصریح کرد: نمایشگاه ماشین‌آلات، تولید، بسته بندی مواد غذایی دبی تا سال ۲۰۱۳ یکی از زیرمجموعه‌های نمایشگاه گلفود بود که با توجه به تقویت ماشین‌آلات و بسته بندی گلفود و تقاضای فعالان اقتصادی و کمبود فضای فیزیکی، مسوولان تصمیم گرفتند این نمایشگاه به صورت مجزا برگزار گردد.

وی تصریح کرد: نمایشگاه ماشین‌آلات، تولید، بسته بندی مواد غذایی دبی  از هشتم تا دهم نوامبر ( ۱۷ تا ۱۹ آبان ۱۴۰۱)در مرکز تجاری جهانی دبی  به صورت جهانی برگزار می‌شود که بیش از ۵۰ کشور از سراسر جهان حضور دارند و سه زمینه اصلی برای رقابت در این نمایشگاه مواد اولیه و مکمل‌های غذایی، بخش تهیه و توزیع و بخش تولید و بسته‌بندی است.

وی تصریح کرد: همزمان پنج نمایشگاه تخصصی شیرینی و شکلات، مواد اولیه، غذاهای خاص، ماشین آلات مرتبط و بسته بندی برگزار می‌شود که اگر بخواهیم برای محصولات استراتژیک حضور پیدا کنیم در بخش غذاهای خاص باید شرکت کنیم.

نماینده شرکت مکیال تجارت یادآور شد: بزرگترین نمایشگاه تولید و فرایند بسته‌بندی مواد غذایی و آشامیدنی در آسیا و آفریقا است که سال قبل بیش از ۳۵ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و هزار و ۶۰۰ شرکت از ۶۰ کشور جهان نیز حضور پیدا کرده و بیش از هزار محصول به نمایش گذاشت.

مدیرعامل شرکت مکیال تجارت گفت: اولویت حضور در نمایشگاه با شرکت‌هایی است که سال‌های قبل غرفه داشته‌اند و در صورت عدم حضور شرکت‌ها جدید در رزرو قرار می‌گیرند.

رامین سنایی‌فر افزود: هزینه هر غرفه در نمایشگاه سه هزار و ۲۰۰ درهم به متراژ ۹ یا ۱۲ مترمربع است که برای حضور در غرفه ۹ متری حدود ۲۵۰ میلیون تومان باید هزینه شود.

مدیرعامل شرکت مکیال تجارت اظهار داشت: یکسری زیرساخت‌ها از جمله سایت، تبلیغات، پلتفرم  بدون هیچ هزینه‌ای توسط شرکت ما قابل انجام است.

حسین صمدیان معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی نیز گفت: در زمینه تولید محصولات استراتزیک هیچ مشکلی در استان نداریم اما در خصوص شناساندن محصول با مشکل مواجه‌ایم و به دلیل مشکلات مالی اینکه بتوانیم  ۱۰۰ درصد از بخش خصوصی تامین اعتبار کنیم  تضمینی وجود نخواهد داشت.

وی بیان کرد: پیشنهاد می‌دهیم با توجه به اهمیت موضوع اولین جلسه با حضور استاندار برگزار و دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌ها ملزم به پیگیری و تامین اعتبار در این خصوص شوند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم گفت: برای حضور در نمایشگاه از اکنون فرصت خوبی برای برنامه‌ریزی مهیا است و تاثیر حضور در نمایشگاه بر کسی پوشیده نیست.

بهشتی‌راد افزود: امارات بیشترین مراودات تجاری را با کشور ما دارد و از طرفی  نمایشگاه مذکور با رویداد جام جهانی قطر نیز همزمان است که می‌توان از این ظرفیت نیز بهره‌مند شد.

وی بیان کرد: بخش دولتی به دلیل مضیقه مالی شاید قادر به تامین اعتبار برای حضور در این نمایشگاه نباشد

رئیس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار داشت: علاوه بر اداره کل صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی از توان سایر دستگاه‌های اجرایی می‌توان بهره‌مند شد.

وی با بیان اینکه به موضوع توسعه صادرات در استان اهمیت می‌دهیم  تصریح کرد: اگر بخش دولتی بخواهد بخش اعظمی از اعتبار مورد نیاز را تامین کند مدیریت حضور در نمایشگاه را نیز بر عهده خواهد گرفت لذا به دنبال مدیریت دولتی نباشید چون این بخش قادر به حضور در نمایشگاه بین‌المللی نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا