اخبار داخلی

استادیار مرکز پژوهشی آب و محیط زیست شرق کشور:جای خالی مراکز تحقیق و توسعه در دستگاه‌های اجرایی

استادیار مرکز پژوهشی آب و محیط زیست شرق کشور با بیان اینکه مراکز تحقیق و توسعه در دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد، گفت: در کشورهای غربی هزینه تحقیقات برای هر شهروند بیش از هزار دلار اما در کشور ما ۹ دلار است.
ایمان ایوبی روز چهارشنبه در آیین اختتامیه نخستین همایش الگوهای نوین کسب و کار در خراسان جنوبی افزود: طرح توسعه برای هر کشوری یک نقش کلیدی دارد، در کشورهای پیشرفته به ازای هر یک میلیون نفر سه هزار و ۶۰۰ نفر محقق و پژوهشگر داریم در حالیکه این چارت در کشور ما تعریف نشده است.
وی اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته بیش از ۶۰ درصد تحقیق و تفحص توسط بخش صنعت و ۱۰ تا ۲۰ درصد توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود، با این تفاوت که دانشگاه برای تحقیق و تفحص باید ابتدا نیازسنجی کرده و بر اساس آن تحقیق انجام بدهند.
استادیار مرکز پژوهشی آب و محیط زیست شرق کشور با بیان اینکه فناوری‌های دانش بنیان های‌ریسک هستند تصریح کرد: امروز با حجم زیادی از داده‌ها مواجه‌ایم و هر روزی حجم عظیمی از داده تولید می‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه هدف ما به عنوان پژوهشگر این است دیتا را به خرد تبدیل کنیم، عنوان کرد: در دستگاه‌های اجرایی دیتا و اطاعات زیادی وجود دارد اما به درستی از آن استفاده نمی‌شود.
ایوبی با اشاره به سهم بودجه‌های پژوهشی دانشگاه‌های دنیا یادآور شد: در کشورهای دیگر برای تحقیق و توسعه هزینه‌های زیادی می‌کنند چون صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص علم را بهتر از ما درک کرده‌اند.
وی گفت: در کشور برای کارآفرینی ارزش قائیل نیستند، همچنین نظام آموزشی کشور نیز معیوب است.
وی افزود: اگر پژوهش می‌خواهد رشد کند باید ساختار استاندارد پژوهشی قوی داشته باشیم، اگر دستورالعملی اشتباه است باید مقابل آن بایستیم.
استادیار مرکز پژوهشی آب و محیط زیست شرق کشور با بیان اینکه شعار مهم نیست باید عمل کنیم اظهار داشت: برای حذف قوانین و مقررات مزاحم در استان باید مدیران دستگاه‌های اجرایی به جد ورود کنند.
وی تصریح کرد: دیوان سالاری اداری را از بین ببرید، باید در طرح‌های پژوهشی انعطاف داشت در حالیکه ماهیت کار پژوهشی با کار ساخت و ساز پیمانکاری یکی است.
ایوبی با اشاره به پیچیدگی قوانین گمرکی عنوان کرد: برای اینکه واحد تولیدی بخواهد ماده اولیه خود را تولید کند باید دوندگی‌های زیادی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا