اخبار داخلی

۶۳۰ مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در خراسان جنوبی شناسایی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از شناسایی ظرفیت تولید ۶۳۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در این استان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰۵ مگاوات به مناقصه رفته است و سرمایه گذاران برای آن جذب شده‌ اند.

جواد اشرفی روز یکشنبه در همایش “آشنایی با نیروگاه‌های تجدیدپذیر در صنایع خراسان جنوبی” اظهار کرد: قبل از دولت سیزدهم اقدام تحولی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر رقم نخورده‌ در حالی که خراسان جنوبی از استان‌های برتر از نظر ظرفیت سرمایه گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر است.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی به عنوان یکی از قطب‌های منابع طبیعی از جمله داشتن ۳۰۰ روز آفتابی و قرار گرفتن در دالان بادی شرق کشور می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید انرژی‌های نو داشته باشد.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: ساعات آفتابی در خراسان جنوبی به‌ طور متوسط به سه هزار و ۲۰۰ ساعت در سال و بیشتر نیز می‌رسد که در برخی شهرستان‌ها از جمله طبس مقدار تابش ۴۸۱ کالری بر سانتیمتر مربع در هر روز است.

وی با تاکید بر تسهیل روند واگذاری خاستگاه‌های انرژی‌های تجدید پذیر در استان به سرمایه گذاران بیان کرد: در زمینه پرداخت تسهیلات در این حوزه با محدودیت منابع اعتباری در استان مواجه هستیم اما شرایط حمایت از محل منابع ملی و صندوق محیط زیست صورت می‌گیرد.

اشرفی تصریح کرد: خراسان جنوبی دارای دالان‌های بادی مناسب برای ایجاد نیروگاه بادی است و شرایط مستعد اجرای طرح‌های انرژی‌های بادی را نیز دارد که تاکنون عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در منطقه درح سربیشه آغاز شده و فاز نخست این طرح به ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات در مراحل پایانی است.

وی با اشاره به اینکه براساس برآورد کارشناسان چهار تا پنج سال برگشت سرمایه در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر است بیان کرد: پیگیری‌ها برای ساخت تجهیزات پنل‌های خورشیدی در خراسان جنوبی در دستور کار قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی اولین شهرک انرژی خورشیدی در استان گفت: حمایت‌های لازم را از سرمایه گذاران این بخش انجام می دهیم تا با ورود آنان بخش قابل توجهی از انرژی مصرفی استان را تامین کنیم.

 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: در حال حاضر ۶۴۳ نیروگاه انشعابی در خراسان جنوبی فعال است که ظرفیت تجمعی این نیروگاه‌ها بالغ بر هشت هزار و ۴۹۷ کیلو وات است.

مهدی دادگر با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت نیروگاه‌های انشعابی و خورشیدی ۲۶.۵ مگاوات است یادآور شد: از این میزان مجموع ظرفیت نیروگاه‌های انشعابی هشت مگاوات و مجموع ظرفیت مزارع خورشیدی ۱۸.۵ مگاوات است.

وی عنوان کرد: پیک مصرف استان در مرداد ماه ۳۴۸ مگاوات بوده که ۱۰ درصد پیک توسط نیروگاه های خورشیدی تامین شده و این مقدار در کشور ۱.۵ درصد است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی از تحویل هزار و ۶۵۰ پنل خورشیدی به عشایر استان خبر داد و گفت: نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی سربیشه در حال ساخت است که ۱۰ مگاوات آن در پیک مصرف سال آینده وارد مدار می‌شود البته سرمایه گذار درخواست پرداخت تسهیلات دارد.

وی گفت: تاکنون هزار و ۷۰۰ متقاضی نصب پنل‌های خورشیدی در قالب تفاهم‌نامه پنج جانبه به شرکت توزیع برق استان معرفی شده‌اند که مکان‌های هزار و ۲۵۰ متقاضی از نظر فنی تایید و به امضای قرارداد ختم شد.

دادگر افزود: از این تعداد قرارداد تاکنون ۷۵ نیروگاه پنج کیلو واتی نصب شده و ۱۷۷ نیروگاه هم در حال اجراست.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: برای توسعه خراسان جنوبی راهی جز این نداریم که به ظرفیت‌های استان و شکوفایی آن تکیه کنیم.

احمد آریافر با بیان اینکه ضعف زیرساخت‌ها و تصمیم گیری مدیریتی باعث شده که خراسان جنوبی به توسعه یافتگی لازم نرسد افزود: باید همگی در کنار هم قرار گیریم و توسعه نیروگاه های خورشیدی مطمئنا توسعه منطقه را به دنبال دارد.

وی عنوان کرد: ساخت نیروگاه‌های خورشیدی و بادی نه تنها به نفع شرکت برق است بلکه توسعه خراسان‌ جنوبی را به دنبال دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خواستار تسریع روند صدور مجوز نیروگاه های خورشیدی در بخش صنعت شد و گفت: ۶۰۰ واحد صنعتی در استان داریم که یک دهم درصد واحدهای صنعتی کشور را شامل می‌شود و خراسان جنوبی سهم ناچیزی از صنعت کشور دارد.

وی با تاکید بر اینکه توجه به ظرفیت خراسان جنوبی این استان را نجات می‌دهد و زمینه توسعه آن را رقم خواهد زد بیان کرد: حدود ۶۰۰ واحد صنعتی استان بالای یک مگاوات مصرف دارند البته برخی واحدها در کنار واحد خودشان نسبت به ساخت نیروگاه خورشیدی اقدام کردند.

آریافر گفت: استفاده صنایع از انرژی خورشیدی به نفع کشور است و باید واحدهای تولیدی استان به این سمت و سو حرکت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا