اخبار سراسری

رییس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری : سرمایه گذاران طرحهای آبخیزداری از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بیرجند به نقل از ایرنا- رییس پژوهشکده خاک و آبخیزداری سازمان تحقیقات،‌آموزش و ترویج کشاورزی گفت:‌ بر اساس تبصره هشت قانون بودجه امسال خیران و سرمایه گذاران به میزان سرمایه گذاری در طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا عطاء الله ابراهیمی عصر سه شنبه در نشست حفاظت از منابع آب شهرستان گناباد افزود: بحران آبخوانهای بالایی مناطق شهری یک تهدید جدی است که باید با مدیریت ریسک به جای مدیریت بحران و با اختصاص اعتبار لازم و با بازسازی آبخوانها تبعات این معضل را کاهش داد.

وی ادامه داد:‌ باید طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری در اولویت توجه مسوولان ذیربط در کمیته های برنامه ریزی شهرستانی قرار بگیرد و از همه ظرفیتهای موجود برای اجرای کیفی آنها بهره گرفته شود.

رییس پژوهشکده خاک و آبخیزداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت:ظرفیت اجرای طرحهای آبخیزداری در کشور ۱۴ میلیون هکتار است و طرح آبخیزداری برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی در ابتدای سال ۱۳۷۰ در استان فارس شروع شد و تاکنون ۲۰۰ هزار هکتار مطالعات آبخیزداری در استانهای مختلف انجام شده است.

ابراهیمی افزود:‌ تاکنون ۳۷ آبخوان در سراسر کشور برای انجام کارهای پژوهشی در تملک این پژوهشکده در آمده است.

وی اضافه کرد:‌ بحران آب یکی از بزرگترین چالشهای کشورمان است که نه تنها بخشهای کشاورزی و صنعت و آب شرب بلکه حیات سرزمینی را تهدید می کند و وجود قنوات و به خصوص قنات قصبه گناباد نشان می دهد که بشر از دیرباز با بحران آب دست به گریبان بوده و اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری راهکار مهمی برای کاهش چالش کمبود منابع آبی است.

رییس پژوهشکده خاک و آبخیزداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مطالعات ۲۰ سال گذشته نشان می دهد که هر هکتار طرح آبخیزداری حدود هزار متر مکعب آب را تامین کرده و به سفره‌های آب زیرزمینی تخصیص داده است و باید از ظرفیت قناتهای پایین دست آبخوانها برای اجرای موثر این طرح بهره گرفت.

ابراهیمی با اشاره به اختصاص هفت میلیارد ریال برای سه آبخوان استان خراسان رضوی شامل آبخوانهای گناباد،‌ کاشمر و سبزوار در سال جاری از مسوولان این استان خواست که در سفر دور دوم رییس جمهوری اعتبارات خاصی برای طرحهای آبخوان داری اختصاص دهند.

فرماندار گناباد هم در این نشست با اشاره به خشکسالی و کمبود منابع آبی و بارندگی ۲۰ سال گذشته در این شهرستان گفت:‌ از مجموع ۶۰۰ قنات در گناباد ۲۰۰ قنات خشک شده است و یا در آستانه خشک شدن قرار دارد.

رضا نصیری افزود:‌ ذخیره آبهای زیرزمینی در این شهرستان و از جمله بخش مرکزی و “پسکلوت” روز به روز کمتر می شود.

وی ادامه داد: با وجود آن که آبخیزداری “سیاه کوه” مربوط به منطقه گناباد است ولی کد اعتباری آن طی سالیان گذشته به شهرهای همجوار اختصاص یافته است و باید اعتبار خاصی برای اجرای طرحهای آبخیزداری این شهرستان اختصاص یابد.

فرماندار گناباد خسارت هزار و ۷۰ میلیارد ریالی سیلاب ۲ سال گذشته به بخش کشاورزی،‌ چاههای آب و جاده های گناباد را یادآور شد و اجرای طرح آبخیزداری شهید سبحانی را از اقدامات موثر برای کاهش خسارتهای سیلاب در این شهرستان ذکر کرد.

اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اساسی ترین راه حل ممکن برای کاهش اثرات خشکسالی و کنترل رواناب ها و سیلاب هاست و ضمن کاهش خسارت سبب تغذیه منابع آبی می شود.

پژوهشکده خاک و آبخیزداری زیر مجموعه سازمان تحقیقات،‌آموزش و ترویج کشاورزی از سازمانهای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است.

مرکز شهرستان گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا