اخبار داخلی

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند مطرح کرد: لزوم نگهداشت سرمایه گذاری های موجود در خراسان جنوبی

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بر نگهداشت سرمایه گذاری های موجود در استان تاکید کرد و گفت: استراتژی های توسعه استان تدوین شود.

محسن احتشام،رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بیرجند در جلسه کمیته جذب سرمایه گذاری استان اظهارکرد: این کمیته ذیل ستاد توسعه خاوران تشکیل شده است.

وی با اشاره به شعار استاندار جدید خراسان جنوبی مبنی بر تدبیر، تلاش و توسعه اظهارکرد: این شعار برازنده این ستاد می تواند باشد و امیدواریم این جملات زیبا را در فضای عملیاتی پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از الزامات توسعه رفتارهای الگویی مدیریتی برای سرمایه گذاری است، عنوان کرد: باید برای سرمایه گذاری در استان ایجاد انگیزه شود.

وی به راه اندازی مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند اشاره کرد و افزود: مدیر این مرکز مسئول دبیرخانه کمیته جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی استان خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با تاکید بر اینکه باید فرصت ها و تهدیدهای سرمایه گذاری استان احصا و تجزیه و تحلیل شود، بیان داشت: استراتژی های توسعه خراسان جنوبی را تدوین و ارائه خواهیم کرد.

احتشام با بیان اینکه بخش خصوص اختیارات ندارد، ادامه داد: ستاد توسعه خاوران زمینه ای برای یک همت و هم افزایی جمعی در جهت رسیدن به توسعه باشد.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: اگر همه در کنار هم با هم افزایی مشترک عمل کنیم توسعه استان محقق خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید به معنای واقعی فضای کسب و کار را تسهیل و موانع سرمایه گذاری را برداریم، عنوان کرد: در بسیاری از واحدهای تولیدی استان بیکاری پنهان وجود دارد که باید شناسایی شود.

وی با اشاره به اینکه تسریع در حل و فصل مشکلات سرمایه گذاری های موجود باید در اولویت قرار گیرد، بیان کرد: سرمایه گذاران فعلی ما الگویی برای سرمایه گذراران آتی خواهند بود بنابراین باید در جهت رفع مشکلات آنها گام های عملیاتی برداشته شود.

وی با تاکید بر اینکه باید قوانین اقتضایی وضع شود، تصریح کرد: قطعاً ما نمی توانیم قانونی که در مرکز کشور اجرا می کنیم را در خراسان جنوبی یا سیستان و بلوچستان پیاده کنیم و به توسعه برسیم.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند عنوان کرد: پشتیبانی از سرمایه گذاری لازمه توسعه است و در این راستا می طلبد بعد از جذب سرمایه گذاران نیز آنها را تنها نگذاریم.

وی با اذعان به اینکه خرد جمعی و هم افزایی در استان یزد موجب شده تا این استان الگوی توسعه صنعتی در کشور باشد، اضافه کرد: لازم است مشوق های سرمایه گذاری برای استان مشخص و اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط سرمایه گذاری در استانهای مختلف برابر باشد، ادامه داد: این شرایط در حال حاضر برابر نیست بنابراین نیاز است مشوق هایی چون کاهش نرخ مالیات و یا کاهش نرخ سود تسهیلات تولید را در نظر بگیریم تا سرمایه گذار انگیزه برای سرمایه گذاری در این استان را داشته باشد.

وی ایجاد انگیزه را اصلی مهم برای جذب سرمایه گذاری ها در استان دانست و بیان داشت: اتاق بازرگانی بیرجند تا کنون با تمام توان در خدمت توسعه استان بوده وتعامل موثری نیز با بخش دولتی در استان داشته ایم.

احتشام با اذعان به اینکه ما به عنوان بخش خصوصی انتظار و توقع داریم به نظرات و پیشنهاد و طرح ها ی صاحبنظران و کارشناسان این بخش توجه شود، افزود: توسعه امروز مرد میدان می خواهد و مرد میدان هم نیز لازم است تا موانع را از پیش پای سرمایه گذار بردارد.

وی با اذعان به اینکه با برگزاری صرف جلسات و مطرح کردن موضوعات نتیجه ای حاصل نخواهد شد، تصریح کرد: همت بخش خصوصی و دولتی می تواند عامل توسعه استان باشد.

مشیرالحق عابدی،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: این کمیته یک زیر کمیته با عنوان بررسی اهلیت سرمایه گذار را دارد.

وی از حضور تیم سرمایه گذاری در هفته جاری به استان خبر داد و افزود: اقدامات شایسته اتاق بازرگانی برای جذب و حضور سرمایه گذاران در استان قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود بالغ بر ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در چندین پروژه توسط این گروه سرمایه گذار در استان انجام شود، افزود: رقم ریالی این طرح‌ها بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

بررسی اهلیت سرمایه گذاران

وی با تاکید بر اینکه این طرح‌ها با اولویت بندی پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: اتاق بازرگانی و مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی یکسری اقدامات را در خصوص اهلیت سرمایه گذارانی که هفته جاری به استان خواهند آمد را انجام داده‌اند.

عابدی ادامه داد: این سرمایه گذاران قرار است با برخی از دستگاه‌ها در زمینه سرمایه گذاری ها مباحثی را مطرح کنند که در قالب انعقاد تفاهم نامه از امکانات دستگاه‌ها بهره مند شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی عنوان کرد: آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، دانشگاه فرهنگیان و میراث فرهنگی استان در این زمینه جلسه مشترک با سرمایه گذاران خواهند داشت.

وی با اذعان به اینکه دستگاه‌های اجرایی ذیربط با امر سرمایه گذاری در ستاد توسعه خاوران اهلیت سرمایه گذاران را تأیید خواهند کرد، گفت: مشکلات سرمایه گذاران در آتی پذیرفته نخواهد بود چرا که مدیران در این ستاد صحه بر حضور سرمایه گذار خواهند گذاشت.

عابدی اذعان داشت: تلاش داریم تا قبل از حضور سرمایه گذران از بهترین‌ها به بهترین نحو استقبال کنیم و برای آنها برنامه داشته باشیم.

وی عنوان کرد: اتاق ایران خراسان جنوبی را دومین استان در همراهی بخش دولتی با بخش خصوصی معرفی کرده است.

مهدیه ضیائیان، مدیر مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند نیز به طرح‌های پیشنهادی سرمایه گذاران اشاره کرد و افزود: طرح احداث کارخانه منسوجات بدون بافت پزشکی با ۲۴۰ هزار یورو میزان اشتغال ۱۵۰ نفر از جمله این طرح‌ها است.

طرح های پیشنهادی سرمایه گذاران

مهدیه ضیائیان عنوان کرد: چندین طرح نیز در حوزه کشاورزی استان از جمله، ترمینال ضبط پسته، احداث کارخانه فرآوری خرما و احداث کارخانه فرآوری زرشک، شیر خشک و فرآوری عناب و کشتارگاه طیور و چندین واحد گلخانه‌ای پیش بینی شده است.

به گفته وی اعتبار طرح‌های بخش کشاورزی ۲۷ میلیون و ۷۰ هزار یورو با اشتغال هزار نفر است.

وی به اجرای طرح توسعه گردشگری خراشاد هم اشاره کرد و افزود: این طرح با ۲۵ میلیون و ۱۷۲ هزار یورو اجرا خواهد شد که کانون ماندگاری و اشتغال در داخل روستای خراشاد ایجاد می‌کند و حداقل ۱۵۰ نفر اشتغال هم برای این طرح پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: طرح احداث استخر سرپوشیده، مرکز رفاهی در بیرجند و مرکز آموزشی در فردوس از طرح‌هایی است که در حوزه آموزش و پرورش پیگیر خواهد شد و پیش بینی سرمایه گذاری این طرح‌ها ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و بیش از ۱۲۰ نفر را اشتغال ایجاد می‌کند.

به گفته وی احداث باند دوم طبس به یزد احداث باند دوم سربیشه به درح، احداث راه آهن زاهدان- زابل به بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری مشهد و احداث باند دوم بیرجند- نهبندان- زاهدان، احداث باند دوم انارک خور از جمله طرح‌های سرمایه گذار در حوزه راه و شهرسازی است.

ضیائیان تصریح کرد: طرحی نیز در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر و ایجاد نیروگاه بادی درح است که سرمایه گذاری به مبلغ ۶۰ میلیون یورو پیش بینی شده و ۶۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

وی عنوان کرد: همچنین طرح پترو پالایشگاه هم برای استان پیشنهاد سرمایه گذاری شده که امیدواریم بعد از گذراندن مراحل تصویب طرح در استان عملیاتی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا