اخبار سراسری

پرداخت تسهیلات کم‌بهره به نیروگاه‌های تجدیدپذیر اجرایی شد

مدیرکل دفتر بودجه، ساتبا گفت: تامین مالی جامع ریالی با اعطای تسهیلات کم‌بهره به نیروگاه‌های تجدیدپذیر مقیاس متوسط تا سه مگاوات اجرایی شد.

به گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، سید مهدی حسینی گفت: با امضای تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات ریالی به نیروگاه‌های تجدیدپذیر زیرساخت مناسب برای اعطای تسهیلات کم‌بهره به نیروگاه‌های مقیاس متوسط تا سه مگاوات مطابق بند ۳ ماده ۵ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان فراهم شده است.

وی افزود: تسهیلات یاد شده با حداکثر نرخ ۱۹ درصد و دوره تنفس و بازپرداخت مجموع ۶۰ ماه است.

حسینی ادامه داد: سقف تسهیلات به هر متقاضی تا ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری اولیه و با اولویت قراردادهای عرضه برق سبز، نیروگاه‌های خود تأمین صنایع و نیروگاه‌های تجدیدپذیر واقع در شهرک‌های صنعتی و همچنین شهرک‌های تخصصی خورشیدی خواهد بود.

مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا خاطرنشان کرد: اعطای تسهیلات به متقاضیان پس از بررسی گزارش فنی، مالی، اقتصادی و زیست‌محیطی پروژه‌ها، از طریق سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) به بانک‌های عامل معرفی خواهد شد.

وی گفت: پس از مبادله تفاهم‌نامه همکاری بین ساتبا و صندوق توسعه ملی، به‌منظور تأمین مالی پروژه‌های احداث نیروگاه تجدیدپذیر از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و خود تأمین صنایع، با تبادل این تفاهم‌نامه، تأمین مالی جامع ریالی نیروگاه‌های تجدیدپذیر اجرایی شد که این روند می‌تواند موجب افزایش سرعت رشد و توسعه این نیروگاه‌ها در کشور شود.

حسینی ادامه‌داد: بر همین اساس، همه متقاضیان و سرمایه‌گذاران در این حوزه می‌توانند برای دریافت اطلاعات تکمیلی از چگونگی ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز جهت دریافت تسهیلات به وب‌سایت ساتبا به آدرس https://www.satba.gov.ir/u/۱۶d مراجعه کنند.

برپایه این گزارش، تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات ریالی به نیروگاه‌های تجدیدپذیر باهدف تأمین مالی به میزان حداقل ۳۰ هزار میلیارد تومان در مدت پنج سال امضا و مبادله شد.

تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات ریالی به نیروگاه‌های تجدیدپذیر پنجم آذرماه بین «محمود کمانی» رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و «محمدصادق خیاطیان» مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی در محل ساتبا مبادله و امضا شد.

استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی و امکانات موجود در صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله اعتبارات ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و منابع حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی از طریق عاملیت صندوق در کنار معرفی شرکت‌های فعال در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهروری انرژی برق به‌منظور صدور ضمانت‌نامه از دستاوردهای این تفاهم‌نامه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا